Çalışma Saatleri: 7/24
  • Bizi Arayın

    +90 507 313 31 54

  • E-mail Adresimiz

    ozturklastik4129@hotmail.com

Lastik Tamiri

Oto lastik konusu, bir motorlu taşıtın güvenli sürüş sunabilmesi ve performansı için çok önemlidir. Peki, oto lastik tamiri nedir, nasıl yapılır ve doğru yapılması neden çok önemli?

Lastik Değişim Tamir Hizmeti

Oto Lastik Nedir?

Motorlu taşıtların üzerinde ilerlediği genellikle kauçuk esaslı malzemeye oto lastik deniyor. Aslında otomobil tarihinden çok daha eski olan tekerleğin evrimleşmiş hali. Günümüzde aracın en güzel performansı sunması, en güvenli sürüşü sunması, yüzeye sağlıklı bir biçimde tutunması için lastik seçimi, bakımı ve tamiri çok önemli.

Doğru Lastik Tamiri Çok Önemli!

Sönme, delinme, yırtılma ya da farklı sorunlar söz konusu olduğunda bazen çözüm bakım ya da tamir olabilir. Zira, her durumda değişim şart değildir. Yani çoğu zaman oto lastik jant süreçlerinde lastik değişimi olmadan da sorunu çözmek mümkün. Ancak bu konuda mutlaka bir uzman yardımı gerekli. Zira, bir motorlu aracı üzerinde taşıyan lastiklerin doğru şekilde tamir edilmesi, hayati önem taşıyor.

Oto Lastik Tamiri Hangi Durumlarda Yapılıyor?
Araç bakımı için en önemli aşamalardan biri olan lastik kontrolü, genellikle bir problem varsa ortaya çıkarır. Ancak bazen delinme, kesilme veya yırtılma gibi anlık kazalar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda onarım uygulanabilir.

Lastiğe Yama Yapma

Oto lastik tamiri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi genellikle delinme ya da yırtılma gibi sorunlar sonucunda yapılır. Burada yama uygulaması çok yaygındır. Deliği biraz daha fazla açarak içeriden mantar veya şemsiye yama yöntemiyle kapatılır. Bu teknik, doğru şekilde uygulandığında hem içeriden hava çıkmasını hem de dışarıdan içeriye nem girmesini önler. Oto lastik tamiri için mutlaka uzman ellere güvenin. Bu amaçla Öztürkler Oto Lastik noktalarından online randevu alabilir, süreci konforlu ve pratik bir biçimde tamamlayabilirsiniz. Öztürkler Oto Lastik uzmanları ile Sabancı güvencesiyle lastik bakımı ya da oto lastik tamiri yaptırabilirsiniz.

Patlak Lastik Tamir Edilebilir mi?

Lastiğinizin tamir edilebilmesi ve tekrardan sağlıklı kullanılabilmesi için gerekli bazı etkenler mevcuttur. Bunlardan ilki lastiğin patlak haldeyken kullanılmamış olmasıdır. Patlak ve basıncı düşük lastiği kullanmak lastiğin yalnızca patlak olduğu kısımdan ziyade lastiğin tamamına büyük miktarda zarar vereceğinden patlak bir şekilde kullanılmamış olması gerekir. Aynı zamanda patlağın sadece lastiğin sırt kısmında olması ve patlamış kısımda oluşan hasarın 5 milimetreyi geçmemesi gerekmektedir.

Lastiğiniz patladığı noktaya ve patladığı bölgenin boyutuna göre farklı tamir şekilleriyle onarabilir.

1) İçten Yama ile Tamir:

Bu tamir şekillerinden ilki lastiğin içinden yama ile tamir edilmesi şeklidir. Lastik ilk önce janttan sökülür patlamaya sebebiyet veren yabancı cisim hâlâ lastiğin üzerinde ise dikkatlice çıkartılır. Bu bölge meydana gelen yüzey bozulmalarını düzeltmek amacıyla tıraşlanır, zımparalanır ve ardından yama yapıştırmaya hazır hale getirilir. Yama yapıldıktan sonra yamanın kuruması ve lastikle iyice bütünleşmesi beklenir. Sonrasında lastik tekrardan tekere oturtulur ve araba üreticisinin belirttiği fabrikasyon lastik ölçülerine göre hava basılır ve sürüşe hazır hale getirilmiş olur.

2) Fitil Tekniği ile Tamir:

Bu tekniği uygularken lastiğin tekerlekten sökülmesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Lastiğe saplanan yabancı cisim lastikten dikkatlice çıkarılır. Yabancı cismin açtığı boşluğa bir iğne yardımı ile özel bir fitil yerleştirilir. Sonrasında çok sağlam yapıştırıcı özelliği bulunan yapıştırıcılar ile bu bölüm sıvanır. Fitilin dışarıda kalan kısmı kesici bir alet ile tıraşlanır. Lastiğinizde meydana gelen basit hasarlar için uygulanabilen çok kolay bir yöntemdir.

3) Şambrel Tamiri:

Şambrelli lastiklere uygulanan ve bu tür lastiklere uygulanabilecek en iyi tamir yöntemidir. Bu tamir esnasında lastiğin içerisinde bulunan şambrel dışarı çıkarılır ve yama yapıldıktan sonra tekrardan geri takılır. Bu da oldukça kolay ve yaygın uygulanan bir yöntemdir.

Lastiği Tamir Ettireceğimiz Yeri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Lastiğimiz trafik güvenliği açısından ve sürüş güvenliği açısından çok önemli bir noktadır. Bundan dolayı bu tamir işlemini yaptırdığınız noktanın uzman ve işini iyi bilen bir ekibe sahip profesyonel bir lastik servisi olması elzemdir. Bu noktada Öztürkler Oto Lastik lastik tamir hizmeti konusunda profesyonel çözümleri profesyonel servis ekibiyle müşterilerine sunmaktadır.

Whatsapp'a Bağlan
Öztürkler Oto Lastik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?