Çalışma Saatleri: 7/24
  • Bizi Arayın

    +90 507 313 31 54

  • E-mail Adresimiz

    ozturklastik4129@hotmail.com

Lastik Balans Ayarı Nedir? Balans Nasıl Ayarlanır?

Araca yeni takılan ya dahili hazırda kullanılan lastiklerin ağırlık dağılımlarında bazen farklılıklar oluşabilir. Genelde lastik&jant yük dağılımının eşit olmadığı durumlarla karşılaşıla bilinmektedir. Bu gibi durumlarda jantın dengesi bozulur çünkü bölgeler arasında bir yük farklılığı oluşmuştur. Bir bölge diğerinden daha hafif ya da ağır olur. Böyle durumlarda araçta bir titreme ile karşılaşılır. Lastik sırtı daha fazla ve düzensiz aşınır. Lastik ömrünü azaltan bu durumla karşılaşmamak için balans ayarı itina ile yapılmalıdır. Balans ayarını yapan işinde ehli lastik uzmanları gerekli gördüklerinde lastiğe ağırlık ekleyebilir. Böylece lastiklerin yükleri eşit miktarda dağıtılmış olacaktır.

Balans kontrolü belli aralıklarla yapılmalıdır. Özellikle lastiklerden herhangi biri ya da daha fazlası değiştirildiğinde mutlaka balans ayarı yapılmalıdır. Aynı zamanda karşı ağırlıklarda oluşan kayıplar da balans ayarı yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Kısacası yeni lastik satın aldığınızda balans ayarlarını mutlaka yaptırmalısınız.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Lastiklerin balans ayarlarının yapılmasına karar verildiğinde lastik tamirciniz lastikteki balans sorununu bulmaya çalışacaktır. Bu dengesizlikler balans ayar makinaları ile bulunur. Lastikteki ağırlık farklılıklarının tespit edilmesiyle birlikte lastiklerin iç ya da dış bölümlerine ağırlıklar eklenerek lastikteki balans dengesizlikleri etkisiz hale getirilir. Bu ağırlıklar genellikle lastiğin yanaklarına monte edilir. Eklenen bu ağırlıklar lastikler dönerken oluşan yük dengesizliklerini bertaraf etmek içindir.

Lastikler aracınızın en önemli parçasıdır. Güvenliğiniz için lastiklerinizin bakımını sürekli yapmalı ve aracınızın diğer parçalarına verdiğiniz önemi lastiklerinize de vermelisiniz. Unutmayın aracı hareket ettiren parça lastik olduğu gibi onu durduran parçası da lastiklerinizdir.

 

Lastik Balans Ayarı Neden Bozulur?

Lastiklerde katedtikleri kilometre ve zorlu zemin koşullarına göre, bazen aldıkları darbeler, kaldırıma çarpma gibi nedenlerden ötürü zamanla denge ve duruşunda bozulmalar meydana gelir. Aracınızı ne sıklıkta ve ne kadar yoğun kullandığınız da balans ayarının bozulması için belirleyici bir kriterdir.

 

Lastik Balans Ayarı Ne Zaman Yapılır?

Lastiklerin denge ayarının bozulması sürüş koşullarına göre değişse de, şehir içinde kullanılan bir araç için yılda en az bir kez vaya 15.000 kilometrede bir lastiklerinizin balans ayarını yaptırmanızı tavsiye ederiz. Ücretsiz balans ayarı kontrolü için sizi de bekliyoruz.

Lastik Balans Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?

Lastikler aracınızın yolla tek temas noktasıdır. Sürüş güvenliği açısından lastiklerinizin balans ayarı kontrolü çok büyük önem taşır. Lastik balans ayarıyla tekerleğin ağırlığı dönme ekseni etrafına eşit olarak dağılır ve böylece titreşimler ortadan kalkarak daha konforlu ve güvenli sürüş sağlanır. Ayrıca lastiklerin düzensiz aşınmasının yanında, süspansiyon, direksiyon aksamları ve araç rulmanlarının da erken aşınması da önlenmiş olur.

 

Rot Ayarı ve Balans Ayarı Arasındaki Fark

Rot ve balans ayarları birlikte anılsa da aslında iki farklı bakımı ifade eder. Balans ayarı yapılmadan rot ayarının yapılabilmesi mümkün değildir. Balans ayarı ile aracın tekerleklerinin yüksek hızda ağırlık merkezinden kaynaklanan titreşimleri engellenirken, rot ayarı ile tekerleklerin açısı ayarlanır.

Whatsapp'a Bağlan
Öztürkler Oto Lastik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim ?